Ahşap Kapı

Bir mekanın en göze çarpan unsurlarından biri olan kapılar, aynı zamanda dekorasyonun da önemli aşamalarının başında geliyor.

 

Son yıllarda kapı tercihlerinde panel ve PVC kapılar öne çıksa da ahşap kapılar hala güncelliğini koruyor. Daha doğal renklere sahip olan, kullanılan mekanlara daha samimi bir hava katan ahşap kapılar, yalıtım açısından iyi sonuçlar verebilmesine karşın sürekli bakım istemesi, çabuk deforme olabilmesi ve maliyeti nedeniyle çoğu kişinin temkinli yaklaştığı ürün grupları arasında yer alıyor.

 

Seçimini ahşap kapıdan yana kullanmak isteyenlerin ahşap kapıların diğer kapı türlerine göre daha özel bir yapıda olduğunu göz önünde bulundurmasında fayda var. Ahşabın kapı, pencere ya da parke haline getirilmiş dahi olsa da yaşayan bir malzeme olduğunu unutmamak ve bakımına özen göstermek gerekiyor.

 

Diğer kapı türlerinde temel temizlik aşamaları yeterli olurken ahşap kapı türlerinde bir adım daha ileri giderek boya, cila ve vernik gibi uygulamalara ihtiyaç duyulabiliyor. Ahşabı direkt güneş ışığından,  nemden, böcek, bakteri oluşumundan korumanın ve onarıma ihtiyaç duyduğunda bir bilene tamir ettirmenin, uzun ömürlü kullanım için son derece önemli olduğu unutulmamalı.

 

Ahşap kapı seçimi yapmayı düşünenlerin dikkat etmesi gerekenler;

  • Kapılar direkt güneş ışığından, aşırı nemden, böcek ve bakteri oluşumundan korunmalı
  • Onarıma ihtiyaç duyduğunda bir bilene tamir ettirilmeli
  • Ahşap kapıların temizliği, sadece su ile nemlendirilmiş pamuklu, çizmeyen bir bezle yapılmalı
  • Eğer ahşap kapıda çürüme varsa, çürük yerlerin aynı şekilde kesilmiş ahşap parçalarla değiştirilmesine dikkat edilmeli
  • Odalardaki nem seviyesinin çok yüksek ya da çok düşük olmasının ahşap kapının bağlantı yerlerinde açılmalara neden olabileceği unutulmamalı
  • Ahşap kapılara yılda bir ya da iki kez bakım uygulanmalı
  • Ahşap kapıların bakımı için bahar ve sonbahar ayları tercih edilmeli

 

Bakımları düzenli olarak yapılan ahşap kapılar doğallığı koruyacağı gibi uzun ömürlü de olacaktır.